Trening siłowy

Trening siłowy został przebadany pod kątem zalet dla organizmu stosunkowo niedawno, natomiast własne doświadczenie, teraz dodatkowo poparte badaniami naukowymi utwierdziło mnie w przekonaniu, że trening siłowy niesie najlepszą korzyść dla organizmu.

Czym jest trening siłowy? 

Najprościej mówiąc to ćwiczenia z wykorzystaniem dodatkowego zewnętrznego obciążenia. Taki bodziec mobilizuje organizm do budowania siły i masy mięśniowej, koniecznej do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, a także narządów narządów wewnętrznych.

Nie trzeba bić rekordów w martwych ciągach i podnosić stu kilogramów w przysiadzie, żeby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Odpowiednio zaprojektowany plan progresji ciężary lub coraz powrzechniej stosowane gumy oporowe stanowią wystarczający faktor rozwoju ciała i przyrostu siły.

Do korzyści treningu siłowego, które wydają się być najistotniejsze w kontekście potrzeb ogółu współczesnego społeczeństwa należą:

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy
  • wpływ na ograniczenie występowania nowotworów
  • przeciwdziałanie chorobom sercowo-naczyniowym
  • kształtowanie kondycji i sprawności 
  • lepsze samopoczucie 

 

Coraz więcej osób jest świadoma tego, że aby uzyskać długotrwały efekt w dążeniu do uzyskania wymarzonej sylwetki lub oczekiwanego poziomu sprawności, należy działać nie tylko poprzez zmiany w ilości i jakości dostarczanej wraz z pokarmem energii, ale konieczne jest wyprowadzenie aktywności fizycznej. Trening siłowy wpływa na poprawę metabolizmu, co w połączeniu z przemyślanym sposobem żywienia przynosi efekty niezależnie od tego, czy celem jest redukcja masy ciała, zwiększenie masy mięśniowej, kształtowanie kondycji czy poprawa samopoczucia i lepsza energia w ciągu dnia.

Kolejną ważną konsekwencją treningu siłowego jest korzystny wpływ na zwiększenie wytrzymałości. Odpowiednio dobrane podczas ćwiczeń obciążenie jest dla organizmu informacją o potrzebie bycia przygotowanym na takie bodźce w przyszłości. Organizm niejako dostosowuje się do tego, co narzucamy mu we właściwie zaplanowanym treningu i wzrasta w potrzebną do tego masę i siłę mięśniową.

Istotne jednak, aby program treningowy był odpowiednio dostosowany do aktualnych możliwości siłowych i kondycyjnych osoby ćwiczącej, a po jednostce treningowej spożyła ona odpowiednio zbilansowany pod względem makroskładników posiłek.

Dochodzi wówczas do powstawania nowych komórek, wzrostu masy mięśniowej, a w konsekwencji świadomego kształtowania sylwetki i budowania wytrzymałości. 

Wspomniana wytrzymałość zmniejsza ryzyko kontuzji i prawdopodobieństwo występowania dolegliwości wynikających z trybu życia (ból kolan, szyji, pleców), czy sporadycznych sytuacji, kiedy np. nieprawidłowo sięgniemy po produkt z górnej półki w sklepie czy podniesiemy ciężki przedmiot podczas przemeblowania, zapewniając bezpieczeństwo i komfort życia.

 

Ponadto, uwalniane w wyniku aktywności fizycznej endorfiny nie tylko poprawiają wyżej wspomniane samopoczucie ale skutecznie niwelują stres, który jest uznawany za plagę XXI wielu i przyczynę licznych chorób wewnętrznych, a także zaburzeń psychicznych.

Wymienione zalety, to zaledwie garść najważniejszych korzyści, jakie niesie wprowadzenie treningu siłowego.

Kto zatem może sobie pozwolić na tego typu aktywność? 

Jak się okazuje – każdy! Nie ma znaczenia wiek osoby ćwiczącej, płeć, ani dotychczasowy staż treningowy. Im częściej brany pod lupę jest trening siłowy w kontekście pozytywnych implikacji dla zdrowia, tym szersza staje się jego grupa odbiorców.

Najważniejsze jest odpowiednie dostosowanie konkretnych ćwiczeń i obciążeń oraz właściwego wsparcia treningu „od kuchni”, a pierwsze efekty można zauważyć już w pierwszych tygodniach od rozpoczęcia regularnych treningów.